Gmina Somonino

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechuw Borczu A A A

SZKOŁA PODSTAWOWA  IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W BORCZU
BORCZ 70A
83-312 HOPOWO
tel/fax 58 684-13-70
e-mail: spborcz@vp.pl
Dyrektor: HALINA MISCHKE

https://sp-borcz.edupage.org/

Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum 07.11.2013 Dnia 07.11.2013 r. klasy drugie wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Gdańska. Odwiedziliśmy Centrum Hewelianum, gdzie obejrzeliśmy wystawę interaktywną „Energia, niebo, słońce”, oraz weszliśmy na punkt widokowy z którego roztacza się piękna panorama Gdańska. W Multikinie natomiast obejrzeliśmy film „Mój biegun”, który wywarł na młodzieży duże wrażenie i dostarczył nam wielu wzruszeń.

więcej »

Warsztaty z języka kaszubskiego

Warsztaty z języka kaszubskiego 19 listopada w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć panią Bogumiłę Bednarek, która zajmuję się zawodowo robieniem kwiatów z przeróżnych materiałów, a zwłaszcza z bibuły.

więcej »

Projekty eTwinning

Projekty eTwinning W ramach naszego partnerstwa, będziemy starali się poprawić umiejętności społeczne, kulturalne, sportowe i językowe naszych uczniów. Zamierzamy zrobić to, przy pomocy strategii i metod nauczania, które łączą proces nauki z zabawą i doświadczeniem.

więcej »

Zbieramy nakrętki

Zbieramy nakrętki w naszej szkole Przez cały okres roku szkolnego w szkole trwa akcja zbierania nakrętek. Zachęcamy do zbierania plastikowych nakrętek i tym samym do pomocy innym - potrzebującym.

więcej »

Uczniowie promują swoją szkołę poprzez:

- Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej w Przodkowie. W turnieju brali udział chłopcy i zajęli III miejsce.   - Powiatowe Turnieje Klasyfikacyjne Tenisa Stołowego w Miechucinie. Turnieje odbywają się cyklicznie. Nasi uczniowie biorą w nich udział w różnych kategoriach wiekowych, zajmując czołowe lokaty.   - Gościnny występ zespołu teatralnego z przedstawieniem w języku kaszubskim podczas promocji książki wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Promocja miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie.   - Gościnny występ grupy teatralnej z przedstawieniem w języku kaszubskim podczas spotkania opłatkowego dla Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oddziału w Sierakowicach.   - Występ zespołu teatralnego podczas Mszy św. w kościele w Kiełpinie w Uroczystość Trzech Króli.   - Występ zespołu teatralnego podczas Mszy św. w kościele w Hopowie z przedstawieniem o tematyce bożonarodzeniowej.  

więcej »

Projekty unijne w szkole

SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu w projektach unijnych   Z końcem grudnia 2012roku w SP w Borczu zakończył się projekt systemowy : „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych”. W ramach tego projektu wyznaczeni uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach : zajęcia dla dzieci                               z trudnościami w czytaniu i pisaniu (16 ucz. - 4 grupy), zajęcia dla dzieci z trudnościami w matematyce (8 ucz. – 2 grupy), zajęcia logopedyczne (8 ucz. – 2 grupy) po 2 godz. tygodniowo.  W dalszym ciągu w szkole jest realizowany projekt dla uczniów klas IV-VI pt. „Kompetencje kluczowe drogą edukacyjnej przygody! Realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów i uczennic                       w Gminie Somonino”, który obejmuje kilka modułów: „Zajęcia wyrównawcze”: z matematyki,                       z przyrody, j. angielskiego, „Zajęcia specjalistyczne i opieka psychologiczno – pedagogiczna                   dla uczniów ze specjalnymi potrzebami”, tj. zajęcia z terapii pedagogicznej dla dzieci z dysleksją, dysgrafią, trudnościami z czytaniem, „Zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci ze środowisk zagrożonych, z nadpobudliwością psychoruchową itp.”, „Zajęcia dodatkowe w drodze                                  po kompetencje kluczowe”, czyli zajęcia dodatkowe z j. angielskiego „Praktyczne wykorzystanie języka obcego” , a także zajęcia z  informatyki. Zajęcia te odbywają się systematycznie po 1 lub 2 godz. tygodniowo  z podziałem na grupy w zależności od rodzaju zajęć. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach: -  teatralnych „ Teatr drogą zwiększania świadomości i ekspresji kulturalnej” (18 godz. zajęć) - „Jak się uczyć, by umieć? Praktyczne techniki zapamiętywania i uczenia się” (6 godz.) - „Akademia Aktywności społecznej” – zajęcia dotyczące kompetencji społeczno – obywatelskich                     i wrażliwości na niepełnosprawność” (6 godz.). W październiku 2012r. 35 – osobowa grupa uczniów naszej placówki pojechała na jednodniową wycieczkę do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. W projekcie uczestniczyli również nauczyciele,  dla których   zorganizowano  dwudniowe szkolenie pn. „Ocenianie kształtujące”.  Projekt realizowany jest do  końca grudnia 2013r.

więcej »

Święto Seniorów

Święto Seniorów w SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu   Dzień 21 stycznia 2013r. był w szkole  jednym z wyjątkowych dni. We współpracy z Radą Sołecką  z Borcza i z Wyczechowa zorganizowano obchody Dnia Babci i Dziadka oraz Dzień Seniora. Na  zaproszenie  odpowiedziało bardzo wiele gości – około 90 osób. Gośćmi honorowymi byli Włodarze Gminy Somonino Wójt Marian Kryszewski oraz Wicewójt Jerzy Kowalewski. Wszystkich przybywających do szkoły serdecznie witali uczniowie, wręczając jednocześnie każdemu symboliczny kwiatek. Goście zasiadali przy pięknie zastawionych słodkim poczęstunkiem stołach.  O godzinie 12.00 nastąpiło  oficjalne rozpoczęcie uroczystości przez dyrektora szkoły Halinę Mischke oraz przez panią sołtys wsi Borcz Genowefę Dymek. Były też ciepłe słowa  dla wszystkich gości  od Wójta Mariana Kryszewskiego, który życzył przede wszystkim zdrowia, szacunku od wnuków oraz emerytur wyższych niż inflacja. Część artystyczną rozpoczęli  najmłodsi  – uczniowie klas „0” – III. Dzieci pod opieką swoich wychowawczyń przygotowały dla ukochanych babć i dziadków wierszyki i piosenki oraz własnoręcznie wykonały upominki w postaci kwiatków, laurek, serduszek. Następnie głos oddano zaproszonemu  specjalnie na te okazję kaszubskiemu  zespołowi „Manijóce z Pucka, który przez ponad dwie godziny zabawiał szanownych seniorów. Było dużo wspaniałej muzyki,  piosenek, konkursów, dowcipów, a nawet tańce. Wszyscy tak wspaniale się bawili, że żal było wracać do domu.  Czas upłynął bardzo miło i bardzo szybko. Na następne takie spotkanie drodzy Seniorzy zostaną zaproszeni dopiero za rok…

więcej »

Obchody Dnia Kaszubskiego

Obchody Dnia Kaszubskiego w SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu od lat promuje język kaszubski. Już drugi rok szkolny języka tego uczą się obowiązkowo wszyscy uczniowie. Dzień  5 grudnia 2012r. miał szczególny charakter, gdyż był poświęcony właśnie kaszubszczyźnie. Obchody tego dnia rozpoczęły się o godz. 10.30 prezentacją kaszubskich instrumentów muzycznych przez twórcę ludowego pana Jerzego Walkusza z Hopowa. Następnie trzy uczennice z kl. V i VI pokazały zabawne przedstawienie w języku kaszubskim, którego autorką jest nauczycielka Dorota Formela.  Następnie poszczególne klasy brały udział w warsztatach, i tak: - zerówka z wychowawczynią  wyklejała herb kaszubski oraz flagi, - klasa I wykonała prace plastyczne na podstawie przeczytanej legendy kaszubskiej,   - klasa II pod opieką P. Krystyny Walkusz uczyła się piosenki w j. kaszubskim, -  klasa III malowała na szkle, a uczył ich tej sztuki P. Edmund Zieliński, -  klasa IV pod okiem twórczyń ludowych Ireny Szczepańskiej i Danuty Niechwiadowicz próbowała swoich sił w haftowaniu, - klasa V razem z nauczycielką j. kaszubskiego  Justyną Rosinke przygotowała pokaz tańca kaszubskiego szewca, - klasa VI pod kierunkiem kucharza Kazimierza Żołnowskiego brała udział                                w warsztatach kulinarnych i przygotowywała degustację potraw kaszubskich (pulki i śledź                w śmietanie, sałatka warzywna, zupa z suszonych owoców, drożdżówka). O godz. 13.00 wystąpił dziecięcy i młodzieżowy zespół pieśni i tańca  z ZS w  Tuchlinie „Tuchlińskie Skrzaty”, który zaprezentował piosenki i piękne tańce kaszubskie. Po obejrzeniu tak wspaniałego występu nastąpiło podsumowanie efektów pracy uczniów. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Dyplomy i nagrody wręczali Wójt Gminy Somonino Marian Kryszewski, radni Zbigniew Nadolski i Edmund Armatowski oraz twórcy ludowi. Na koniec wszyscy goście zostali zaproszeni do degustacji pysznych potraw.   W obchodach Dnia Kaszubskiego uczestniczyły również panie Genowefa Dymek                      i Elżbieta Draws , które pełną funkcję sołtysów Borcza i Wyczechowa, jak również społeczność lokalna. Organizatorem tego dnia była nauczycielka j. kaszubskiego Justyna Rosinke.

więcej »

konkurs wiedzu o rybach

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O RYBACH   Stowarzyszenie „Szkoła w Borczu spełnia marzenia” działające przy Szkole Podstawowej                  im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu było organizatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy                    o Rybach. Celem konkursu było propagowanie kaszubskiej tradycji rybackiej, wykazanie się wiadomościami z zakresu wędkarstwa, pogłębienie wiedzy dotyczącej zbiorników wodnych znajdujących się na terenie LSROR  Kaszuby, włączenie się w akcję kampanii promocyjnej spożycia ryb i przetworów rybnych. Konkurs odbył się dnia 29 października 2012r. w SP w Borczu. Przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Łącznie do konkursu przystąpiło 32 uczniów ze szkół podstawowych oraz 18 gimnazjalistów. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań zamkniętych oraz 6 pytań otwartych w ciągu 90 min. Zgodnie z Regulaminem w każdej kategorii wiekowej przyznano 6 nagród. Laureaci w kategorii szkół podstawowych: Oskar Piernicki – SP nr 5 Kartuzy Łukasz Hinc SP w Borczu Nikodem Bemowski SP nr 5 Kartuzy Błażej Szwichtenberg ZS w Kiełpinie Mikołaj Wunsz SP w Borczu Rafał Staroszczyk ZS – SP w Somoninie Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych: Mateusz Reiter ZS GP w Somoninie Dagmara Kriger ZS GP w Kiełpinie Krzysztof Kowalewski GP w Sierakowicach Dawid Prena GP w Sierakowicach Arkadiusz Górski GP w Sierakowicach Kamila Sychta ZS GP w Gowidlinie Konkurs organizowany był w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z rybą – kampania promująca obszar LSROR Kaszuby” , współfinansowany przez   Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego.

więcej »

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

X